Asgari Ücretli Bir İşte Çalışmak Yoksulluk Nafakasını Ortadan Kaldırmaz

Boşanma sonucu yoksulluğa düşecek olan, boşanma da kusuru daha ağır bulunmayan eşe, ekonomik durumu daha iyi olan eş tarafından, ekonomik gücü oranında, süresiz olarak yardım edilmesine yoksulluk nafakası deniyor.

Bir boşanma davasında; Mahkeme tarafından boşanma davası esnasında çalışmayan kadına, kocasının aylık 300 TL yoksulluk nafakası ödemesine karar verilmiş ve boşanma davasından sonra, çalışmayan ve kendisine nafaka bağlanan kadın, SGK’lı olarak işe girmiş; bunun üzerine eski koca yoksulluk nafakasının kaldırılması için dava açmıştır.

Yoksulluk nafakası kaldırılmasını talep etti

Koca 2014 yılında emekli olduğunu herhangi bir geliri ve gayrimenkul bulunmadığını ve emekli maaş ile geçinmeye çalıştığını belirtmiş; eşinin işe girdiğini belirterek yoksulluk nafakasının kaldırılmasını talep etmiştir. Mahkeme, kocanın bu kararını haklı bulmuş ve davasını kabul etmiş ise de; Yargıtay eski kocayı haksız bulmuş ve kararı bozmuştur.

Yargıtay, kararını, ‘Geçici işlerde çalışmak, yoksulluk nafakasının kaldırılmasını gerektirmez. Kadın, boşanmadan sonra SGK’lı işe girmiştir. Günümüz ekonomik koşullarında; kadının 300-TL aldığı nafaka ile geçinmesi mümkün olmadığına göre; işe girip çalışması zorunluluk arz etmektedir.’ şeklinde gerekçelendirmiştir. Yani Yargıtay, kadın açısından asgari ücret olan maaşın, yoksulluğu ortadan kaldırmayacağını belirtmiştir.

şiddetli geçimsizlik

 

Çabukoğlu Avukatlık Bürosu Antalya
Av. Ceren Zorlu Çabukoğlu
Av. Mehmet Münir Çabukoğlu

Geri Bildirim gönder...

Yorum Yaz