Ucim Haber

Ucim Haber

Susmayın!

Pedofili kişiler yakın çevrenizde’

Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) Antalya İl Hukuk Koordinatörü Avukat Ceren Çabukoğlu, “Çocuklarımızı koruyalım. Susmayalım! Eğitim verelim. Bu konuda özellikle annelere çok iş düşüyor” dedi

Çabukoğlu, aileleri, özellikle de anneleri, çocuklarına iyi eğitim verilmesi ve konuşmalarını sağlamanın çok önemli olduğuna vurgu yaptı. Pedofili olan kişinin genelde yakın çevrede olduğunu belirten Çabukoğlu, “İstismar yapan kişi her yerde karşımıza çıkabiliyor. Pedofililer çocuğun yakınındaki kişiler oluyor genelde” sözlerini aktardı.

UCİM’e genel bakış

UCİM nedir?

UCİM’in nasıl ve kim tarafından ortaya çıktığı hakkında kısa bir bilgi veren Avukat Çabkuğlu, “UCİM, Saadet Özkan öğretmenimizin, İzmir’in Menderes İlçesinde göreve başlamasıyla ve sonrasında gelişen olaylarla ortaya çıkan bir kuruluş. Saadet Hanım, okulu güzelleştireyim, öğrencilerime iyi örnek olayım diye uğraşırken bir terslik olduğunu fark etti. Bu tersliğin sonrasında, okulun 22 senelik müdürünün, kız çocuklarına süregelen bir istismar durumu olduğunu fark etti. Sonrasında bu işin üstüne gitti ve işlem dava sürecine girdi. Bu süre boyunca medya da bu durumu takip etti. Açılan dava 4 sene sürdü. Saadet Öğretmen, o süre zarfında başka çocuklardan da ihbar gelince, bir dernek kurup, bir çatı altında birleşmeye karar verdi. Bir iş adamı olan Yücel Ceylan’ın da destek vermesi ile Mersin’de ilk merkezi kuruldu” bilgisini verdi.

81 ilde faal

Temsilcilikleri ve yaptıkları destekler hakkında bilgi veren Çabukoğlu, “Şu anda 31 şehirde yapılanmamız var. 81 ilde de faaliyetlerimiz sürüyor. Davalara girip faaliyet gösteriyoruz. Bize ihbarlar geliyor. İhbarlar üzerine biz dosyanın soruşturma aşamasından, dava sonuna kadar, hem çocuğun hem de ailenin hukuki destek anlamında yanında oluyoruz. Davaların çoğuna Saadet Öğretmenle birlikte Yücel Bey de geliyor. Bunun dışında, psilkolojik destek de veriyoruz. Dernek bünyesinde psikologlarımız var. Psikologlarımız, mağdur çocukla iletişime geçerek, çocuğun rehabilitasyonunu sağlamaya çalışıyorlar. Eğitim hizmetimiz var. Bu hizmele de avukat, öğretmen, psikolog gibi bu işe gönül veren herkesle ortaklaşa ne yapabiliriz? diye düşünerek hareket ediyoruz. Antalya’da çok yeni olmamıza rağmen, 2 tane seminer düzenledik. Çocuğun istismarı nedir? Nasıl korunur? İyi dokunuş, kötü dokonuş farkı gibi konularda bilgilendirmeler yaptık. İzmir’de çalıştay düzenlendi. 100 tane dezavantajlı okul seçildi ve bu okullarda velilere gidip çocuklara nasıl eğitim verilmeli? İstismardan nasıl korunmalı? eğitimleri veriliyor. Bu çalıştayın Antalya’da olması için biz de çalışmalara başladık” açıklamasını yaptı.

Yol gösterilmeye ihtiyaçları var’

Konunun çocuk olması ile herkes için akan suların durduğunu aktaran Çabukoğlu, “Söz konusu çocuk olduğu ve çocuğun siyaset üstü bir varlık olmasından ötürü herkes yardımcı olmaya çalışıyor. Ben görüşmeleri birebir yapıyorum. Herkes oturup, “Bu çocuk için ne yapabiliriz” diye seferber oluyor. İnanılmaz bir duyarlılık var. Ama insanlar işin neresinden tutacağını bilmiyor. Çocuk istismarı ve ensest hiç konuşulmayan bir olay. Yol gösterilmeye ihtiyaçları var. Biz bu konuda ne yapabiliriz? diye bilgilenmeye ihtiyaçları var. Biz de bu doğrultuda bu ihtiyaçları ve yapılacakları toparlayarak, yolumuzu çizmeye çalışıyoruz. Çünkü bu zor ve hiç konuşulmayan bir konu” dedi.

Pedofili olanlar yakın çevrenizde’

“Eğitimsiz hiçbir şey olmuyor. Sen istediğin kadar davayı kazan, istediğin kadar iyi savunma yap bütün bunlar eğitim olmadan düzelmez” sözlerini aktaran Çabkuoğlu, “İstismar yapan kişi her yerde karşımıza çıkabiliyor. Kimde olduğunu da bilemiyorsunuz. Hiç beklenmedik kişiler bunu yapabiliyor. Zaten pedofililer, çocuğun yakınındaki kişiler oluyor genelde. Sokaktan çocuğu kaçırıp da istismar yapan kişi sayısı oransal olarak çok az. Bir bakıyorsunuz çok zengin, düzgün giyinimli, eğitimli insanlar olabilirken bir de bakıyorsunuz çocuğun yakınındaki akrabası da olabiliyor. Bu tamamen hastalık. Dolayısıyla pedofili profili anlayabileceğin bir şey değil. Konuşmak zor ama biz orada burada konuşarak bu işin üstesinden gelmeye çalışıyoruz” diyerek pedofili olan kişilerin genellikle yakın çevreden insanlar olduğuna dikkat çekti.

Sesimizi duyurmamız lazım’

Antalya’da her köşesinden onlarca dava olduğunu ve davalara destek veren avukatların çok olduğunu belirten Çabukoğlu, “Davalara 2 avukat giriyoruz. Biri benim biri de başka bir kadın avukat arkadaşımız. İnşallah çoğalacağız. Biz UCİM olarak Antalya’da çok yeni olduğumuz için ilk önce kendi sesimizi duyurmamız lazım. UCİM’de çok yeni ama şu anda 20 bine yakın üyesi var” dedi. UCİM’e insanların nasıl ulaştığını da belirten Çabukoğlu, “İnternet sitemiz, www.ucim.org.tr adresinde ‘ihbarda bulun’ kısmında bize ulaşabiliyorlar. Saddet Öğretmene de birebir ulaşan bir sürü insan var. Bizim haberdar olduğumuz olaylarda biz de ulaşıp nasıl yardımcı olabiliriz diye soruyoruz” diyerek herkese ulaşmaya çalıştıklarını aktardı.

Susmayın!’

Çocukların bir istismara maruz kaldıklarında konuştuklarını ama ebeynlerin de çocukların yanında olması gerektiğini önemle vurgulayan Çabukoğlu, “İşin yapıtaşı aile, anne. Sen çocuğu eğitirsen, iyi dokunuş, kötü dokunuşu anlatmasını sağlarsan, çocuk bu adam bana kötü dokunuyor diyebilecek. Çocuklar bizim geleceğimiz. Eğer çocukları, kötü yetiştirirsek, psikolojisi bozuk gelecek sağlamış oluruz. Eğer aydınlık bir gelecek ve vatan istiyorsak çocuklarımızı güzel, eğitimli yetiştirmek zorundayız. Hakkını korumak zorundayız. Çocuklarımızı koruyalım. Susmayalım! Eğitim verelim. Bu konuda özellikle annelere çok iş düşüyor” diyerek bilinçli olma çağrısı yaptı. DİLAN ERAY

Yorum Yok

Yorum Yap