Tüketici Davaları

Tüketici Davaları Avukatı

Tüketici Hukuku büromuzun aktif çalışma alanlarından biridir.

Büromuzda bulunan avukatlar, tüketici derneklerinde aktif rol almışlardır. Büyük şirketlerin ve özellikle bankaların karşısında tüketicilerin tek başlarına hukuk mücadelesi verebilme imkanı bulunmamaktadır. Bunun en önemli nedenleri, tüketicilerin bankalar ve büyük şirketler karşısında haklarını bilmemeleri ve mevzuat değişikliklerini takip edemiyor olmalarıdır. Bu nedenle, ihtiyaçlarını gidermek zorunda olan tüketiciler, zor durumdalar iken kendilerine dayatılan şartları kabul etmektedirler.

Tüketicinin korunması

Unutulmamalıdır ki tüketicinin korunması hakkında kanun zayıf olan tüketiciyi büyük sermaye şirketleri özellikle de bankalar karşısında korumayı amaçlamaktadır. Tüketiciler tarafından kullanılan kredi kartlarına yansıtılan yıllık kullanım bedelleri, tüketicilerin banka hesapları için alınan hesap işletim ücretleri, bankalarca kullandırılan kredilerden alınan dosya masrafları, erken kapama cezaları gibi kalemler bankalarca sözleşmelerde belirlenmiş olan ve tüketicinin müdahale edemeyeceği dayatma şartlardır. Bunun yanında Tüketici Hukuku günlük hayatımızda alış veriş sırasında sürekli karşılaştığımız önemli bir hukuk dalıdır. Nitekim satın almış olduğumuz ürünlerin ayıplı olmaları karşısında vereceğimiz mücadele yine Tüketici Hukuku‘nu ilgilendirmektedir. Örneğin çok basitinden satın almış olduğumuz bir gıda ürününün, ayakkabının kendisinde ya da satın almış olduğumuz sıfır km bir aracın boyasında ayıbının olması söz konusu olabilmektedir.

Tüm bu sorunlarımızı Tüketici Kanunu kapsamında çözebilmemiz mümkündür. Düşük miktarlı sorunlarımızı çözüme kavuşturabilmek adına çok kolay şekilde başvuru yapılabileceğimiz Kaymakamlıklar bünyesinde bulunan Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri, araba örneğinde olduğu gibi yüksek miktarlı sorunlarımızı çözebileceğimiz Tüketici Mahkemeleri kanunla oluşturulmuştur. Ancak unutulmamalıdır ki doğru tespitler ve doğru başvuru şekli önemlidir. Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Kararlarına karşın Tüketici Mahkemesi’ne başvuru yapılabilmektedir. Hak aramanın doğru yollarının denenmesi ile tüketicilerin bu yöndeki tüm mağduriyetlerinin giderilebileceği de unutulmamalıdır. Büromuz açıldığı günden beri tüketici sorunları üzerine çalışmalarını devam ettirmektedir.