Emekli aylığından kaynaklanan davalar ve SGK’dan doğan davalar

Sosyal Güvenlik Hakları anayasamızla güvence altına alınmıştır. Ancak ne yazık ki günümüzde en çok karşılaşılan problemlerin başında emekli olabilme ve emekli aylığının bağlanması problemleri gelmektedir. Çoğu emeklilik yaşı gelmiş vatandaşımız, tam emekli oldum derken kurum tarafından borç bildirimi ile karşılaşabilmektedir. Emekli aylığı, aynı basamakta bulunan diğer emeklilere göre çok düşük olabilmektedir. Hatta askerlik-doğum borçlandırmaları, prim yapılandırmaları ve basamak satın alımları ile ilgili önemli sorunlar yaşayabilmektedir. Çoğu zaman bu mağduriyetlerin asıl kaynağı kurum içinde tutulan yanlış kayıtlar ya da kurum tarafından yapılan yanlış işlemlerden doğmaktadır. Bu gibi durumlarda Yargıtay’ın genel görüşü “iyi niyetle tüm edimlerini yerine getirmiş olan ve emekli olacağını düşünen vatandaşın mağduriyetinin arttırılmaması gerektiği” yönündedir.

Çoğu zaman işçilerin SGK bildirimleri işveren tarafından zamanında yapılmamakta ve işçiler büyük hak kayıplarına uğramaktadırlar. Ancak burada tek sorumlu işveren değildir. Aynı zamanda işverenle birlikte SGK’da gerekli araştırmaları yapmadığı için yapılmayan bu bildirimden sorumlu tutulmakta ve bu davalar işverenle birlikte Sosyal Güvenlik Kurumuna’da yöneltilmektedir. Hizmet Tespiti Davaları, Sigortalılığın Başlangıcının Tespiti Davaları, Emekliliğin Tespiti Davaları, Emeklilik Aylığının Düzeltilmesi Davaları, Emeklilik Basamaklarının İntibakının Düzeltilmesi Davaları büromuzca takibi yapılan dava türlerindendir.

emekli aylığı davaları

Çabukoğlu Avukatlık Bürosu Antalya
Av. Ceren Zorlu Çabukoğlu
Av. Mehmet Münir Çabukoğlu

Geri Bildirim gönder...

Yorum Sayısı (1)

 • Avatar

  coşkun gültekin

  |

  İyi günler,
  emekli sandığına tabii 5723 gunluk hizmetlerimden dolayı (54165065 sicil no başlangıç 01.01.1973 memuriyetten ayrılış
  26.04.1986 ve 2yıl 233 gun itibari hizmet süresi)kurumunuza emekli ikramiyesi odenmesı için 09.08.2011 de
  yaptığım başvuruya ankara3.idare mahkemesının
  2011/1731 dosya no ıle sonuçlanan dava sonucu tarafıma 16 yıl için 165 lira gibi komik bir rakam yollanmıştır. Takip ettiğim
  kadarıyla anayasa mahkemesinin yeni kararları dogrultusunda güncellenerek ödenmesi kararı hatta örneği de vardır. Basına kadar yansıdı.
  Sizden bu konuda bana yardımınızı rica ediyorum ne yapabılırım.eger bu işi siz üstlenirseniz tahminim yaklaşık 16000 lira almam
  lazım yarısını size vermeye razıyım.cevabınızı bekliyorum saygılarımla.

  Coşkun Gültekin
  Tel.05423413977

  Reply

Yorum Yaz