Olağanüstü Hal Süresince İflas Erteleme Talepleri Reddedilecek

İcra İflas Kanunu’nun 179. Maddesi, iflas ertelemelerinin temelini oluşturuyor.

Sermaye şirketleri ile kooperatiflerin borçlarının aktifinden fazla olduğu beyan edilip, bu hususun Mahkemece de onanması durumunda, bu yapılar için iflas kararı verilebiliyor. Ancak yine bu yapılar, şirket veya kooperatifin mali durumunun iyileştirilmesinin mümkün olduğuna dair bir iyileştirme projesini mahkemeye sunarak iflasın ertelenmesini isteyebiliyor. Mahkeme, iyileştirme projesini ciddi ve inandırıcı bulursa; iflasın ertelenmesine karar veriliyor. Mahkeme iflasın ertelenmesine karar verdiğinde; borçluyla ilgili bir takip yapılamıyor. Hatta daha önce başlamış takipler duruyor. Bu da şirketlere ortalama 2 yıllık zaman kazandırıyor.

İflas erteleme kararı yasak

Fakat; 31 Temmuz Pazar günü, Resmi Gazete’de yayımlanan “Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması ve Milli Savunma Üniversitesi Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname”de; “Olağanüstü halin devamı süresince 9/6/1932 tarihli ve 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu’nun 179’uncu maddesi uyarınca sermaye şirketleri ve kooperatifler tarafından iflasın ertelenmesi talebinde bulunulamaz; bu yönde yapılacak talepler mahkemelerce reddedilir” şeklinde karar alınarak, Olağanüstü Hal kapsamında; iflas erteleme kararı verilmesi yasaklanmış oldu.

Vergi Uzmanı Nedim Türkmen, hükümetin OHAL döneminde iflas ertelemeyi yasaklamasındaki amacın FETÖ ile ilişkili şirketlere yönelik alınmış bir önlem olabileceği yorumunu yaptı. Türkmen, “OHAL kapsamında getirilen yasak sonucu Fettullahçı Terör Örgütü ile ilişkili şirketlerin iflas ertelemeye başvurmaları engellenmek istenmiş olabilir. Bu yasak ile FETÖ’cü şirketlerin bir mahkeme kalkanına erişmesi önlenmiş olacak” dedi.

2016 yılında mevcutta 3.000’i aşkın iflas erteleme davası olduğu ve şirketlerin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılarda göz önüne alındığında, bu kararın mali sıkıntı içinde olan tüm büyük şirketleri bir hayli zora sokacağı aşikar.

iflas davaları

 

Geri Bildirim gönder...

Yorum Yaz