Kurban gelenek

İstanbul 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dava neticesinde; ‘kurbanın ibadet değil, bir gelenek olduğu’ gerekçesi ile Leman Sam’ın beraatine hükmedildi

Mahkeme, Kurbanın “Dini Değer” Değil, “Gelenek” Olduğuna İlişkin Karar Verdi.

Sanatçı Leman Sam, geçen yıl kurban bayramında; Twitter hesabından “Benim için İŞID ile bıçağını masum bir hayvanın boğazına dayayan aynı duygudadır. İŞID beni şaşırtmıyor.” şeklinde bir tweet paylaşmıştı. Bu tweeti üzerine Leman Sam hakkında; ‘halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama suçunu’ işlediği iddiası ile ceza davası açıldı.

İstanbul 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dava neticesinde; ‘kurbanın ibadet değil, bir gelenek olduğu’ gerekçesi ile Leman Sam’ın beraatine hükmedildi.

Mahkeme; “Kurbanın, tarihin ilk dönemlerinden bu yana çeşitli toplumlar tarafından kullanıldığını” belirterek; kurban hakkında “dini yaşam tarzları içerisinde yer edinmiş gelenektir.” nitelemesini yaptı.

Mahkeme; “Kurban geleneğinin bir dini değer olarak nitelendirilmesinin mümkün olmadığını, bu nedenle Leman Sam hakkında suçlama oluşmadığı için beraatine karar verildiği” şeklinde karar vermiştir.

 

Geri Bildirim gönder...

Yorum Yaz