İnşaat işlerine ilişkin sözleşmelerin ve diğer sözleşmelerin hazırlanması

İnşaat işlerine ilişkin sözleşmelerin ve diğer sözleşmelerin hazırlanması

Günümüzde büyük inşaat şirketleri genel olarak arsa satın alıp inşaat yapmaktansa, arsa maliklerine ulaşıp “Arsa Payı Karşılığı” inşaat yapmayı daha cazip bulmaktadırlar. Bu nedenle de arsa sahiplerini bir araya getirip tevhit işlemleri yapmakta ve daha sonrasında bütün arsa sahipleri ile noter sözleşmesi imzalamaktadırlar. Ancak hukuki destekten yoksun bir sözleşme hem arsa sahiplerine hem de müteahhide büyük problemler yaşatabilmektedir. Örneğin arsa maliki açısından inşaatın süresinde bitmemesi, müteahhit açısından ise hak ettiği dairenin devrinin yapılmaması gibi. Tüm bu hususlarda büromuzca hukuki hizmet verilmektedir.

Ayrıca yapılan inşaatlarda yaşanılan bir diğer sıkıntı da taşeron firmaların işlerini zamanında ve sözleşmeye uygun yapmamalarından kaynaklanabilmektedir.

Söz uçar yazı kalır

Bu nedenle tüm sözleşmesel ilişkilerin sağlıklı kurulması elzemdir. Aksi takdirde doğacak zararların telafisinin mümkün olmayacağı durumlarla karşılaşılabilmektedir. Yani hayatımızda kurduğumuz tüm ilişkiler, birer sözleşmesel ilişkidir. Bu nedenle hayatımızda kuracağımız sözleşmesel ilişkiler açısından “Söz uçar yazı kalır” sözünü de unutmamak gerekir.

 

 

Çabukoğlu Avukatlık Bürosu Antalya
Av. Ceren Zorlu Çabukoğlu
Av. Mehmet Münir Çabukoğlu

Yorum Yok

Yorum Yap