Evlilik İçerisinde Yaşatılan Duygusal Şiddete Manevi Tazminat

Evlilik İçerisinde Yaşatılan Duygusal Şiddete Manevi Tazminat

İstanbul’da iki yıl önce evlenmiş olan bir çift evliliklerinin ikinci ayında sorunlar yaşamaya başlamış ve koca eşine sık sık onu istemediğini, babasının evine gitmesini istediğini söylemeye başlamıştır. Kadın, eşinin sürekli kendisini bırakıp gittiğini sonrasında da hiç arayıp sormadığını ve eşinin kendisini sürekli olarak “Ben seni sevdiğimi sanmıştım ama evlendikten sonra sevmediğimi anladım.” şeklinde sözler söylediğini iddia etmiştir.

Aile Mahkemesinde boşanma davası açan kadın, kocasının ayrı bir eve de taşınmadığını fakat kadını kendi ailesiyle birlikte yaşamaya zorladığını belirterek; “seni sevmediğimi anladım.” “Hizmetçi mi aldım ben?” “Bu evden gitsene. Ne duruyorsun?” gibi sözler kullanarak kendisine duygusal şiddet uyguladığını belirtmiştir.

Mahkeme eşine “seni sevmediğimi anladım.” diyen kocayı, evlilik birliği içerisinde ağır kusurlu bulmuş ve evlilik birliğinin temelinden sarsılması dolayısı ile eşlerin boşanmasına karar vermiştir. Mahkeme ayrıca kadın lehine nafaka bağlanmasına hükmetmiş olup; kocanın duygusal şiddet içerikli davranışları sebebiyle kadının kişilik haklarının zedelendiğini belirterek kadına 20.000 tl manevi tazminat ödenmesine karar vermiştir.

Duygusal şiddet; kişinin ruh sağlığına yapılan saldırıları kapsamakta olup; bu saldırıların tekrarlanması halinde duygusal şiddetin varlığı kabul edilmektedir.

 

Yorum Yok

Yorum Yap