Ekonomik Şiddet, Boşanma Nedeni

Ekonomik Şiddet, Boşanma Nedeni

İstanbul Aile Mahkemesi, kadının açtığı bir boşanma davasında ‘ekonomik şiddet’ kavramını kullanıp bunu ‘ağır kusur’ sayarak emsal niteliğinde bir karara imza attı. Elektrik, su ve doğalgazının kesilmesinin kocanın sorumsuz davranışları nedeniyle gerçekleştiğini belirten mahkeme, emsal karar vererek davalı koca M.A.’nın birlik görevini ihmal ettiğini belirtip ekonomik şiddet içeren ağır kusurlu davranışlı olduğuna hükmetti.

İstanbul Aile Mahkemesine başvuran E.A., eşi M.A.’yle 2003 yılında evlendiklerini ve bu evlilikten 2 çocuklarının dünyaya geldiğini belirtti. M.A.’nın evlendikleri günden beri hiç çalışmadığını, kendisine yüklenen sorumlulukları yerine getirmediğini öne süren E.A., kiranın ödenmemesi nedeniyle defalarca evlerini boşaltmak zorunda kaldıklarını, sürekli olarak elektrik, doğalgaz ve sularının kesildiğini anlattı. E.A. bir süre sonra bu nedenlerle eşinden ayrı yaşamak zorunda kaldığını ve çareyi yakınlarının yanına sığınmakta bulduğunu belirterek, boşanmalarına karar verilmesini talep etti.

Ekonomik şiddet

Ailenin yaşadığı evin elektrik, su ve doğalgazının kesilmesinin, ödenmeyen kiralar nedeniyle tahliye edilmesinin kocanın sorumsuz davranışları nedeniyle gerçekleştiğini belirten mahkeme, örnek teşkil edecek bir karar verdi. Mahkeme, davalı koca M.A.’nın birlik görevini ihmal ettiğini belirtip “ekonomik şiddet içeren ağır kusurlu davranışları sonucu evlilik birliğinin devamına imkân kalmayacak derecede temelinden sarsıldığına” karar vererek çifti boşadı.

Yorum Yok

Yorum Yap