Bilişim Hukuku

Bilişim Hukuku Avukatı

Her gün bir yenisini gördüğümüz teknolojik cihazlar hayatımıza renk katıyor. Telefon, bilgisayar, tablet, televizyon, kamera, fotoğraf makinesi gibi elektronik cihazlar yaşam standardını oldukça yükseltiyor. Özellikle dünyanın en uzak yeri bir tık uzaklığa taşıyan internet, bilginin üretilmesi ve dağıtılması sürecini kolaylaştırıyor.

Tüm bu süreçler, bilişim kavramını ortaya çıkarıyor. Bazı kaynaklarda bilgisayar bilimi olarak ifade edilen bilişim, paylaşım yapmak anlamına geliyor. Faydaları saymakla bitmeyen bilişim araçları, kötü niyetli kullanıcıların elinde çok önemli bir silaha kavuşuyor. Yeni nesil cihazların kullanılması ile dolandırıcılık, hırsızlık, özel hayatın gizliliği, istismar, haberleşmenin engellenmesi, devlet sırlarının ele geçirilmesi gibi birçok suç işleniyor.

Normal suçlardan farklı olarak, fiziki bir boyutu olmadığı için suçu ve suçluyu tespit etmek oldukça zorlaşıyor. Bilgisayar teknolojileri konusunda ileri düzeyde bilgiye sahip olan kişiler, kendi işledikleri suçları başkalarının üzerine yıkabiliyor. İnternet ya da bilgisayarın ortak kullanıldığı ortamlarda, suçu kimin işlediğinin tespiti çetrefilli bir hal alıyor.